Üstün zekalılar…

Üstün zekâlılar müfredatına onay verildi. Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu’nun 7 yıl önce bu hususta ayrı sınıf oluşturulması hususunda yapılan başvuru evrakı raftan indirilip onay verildi. (Haber Türk – 28.05.2012 syf.20)

Böyle bir sınıfın oluşturulması, özel eğitimin verilmesi ülkenin hatta dünyanın geleceği açısından olumlu bir gelişmedir. Tabi ki mükemmele yakın bir uygulama planıyla. Çünkü bu gelişme yararlı olduğu kadar tehlikelidir de. Geri zekâlı damgası yiyen birçok üstün zekâlı çocuk var. Bunların ayrımının iyi yapılması gerekiyor. Ayrıca ben hiçbir yerde “geri zekâlı çocuk“ söz grubunu görmedim. Çünkü böyle bir durum söz konusu değildir. Fakat tek bir sorun vardır. Eğitim. Ne yazık ki dünya üzerinde eksik eğitim almış, temeli sağlamlaştırılmamış çocuklar vardır. Biz yetişkinler bu durumu göz ardı ederek çocuklarımızı diri diri gömüyoruz. Temelini sağlamlaştırmadan bir gökdelen dikmeye çalışıyoruz ve sonunda gökdelen başımıza yıkılınca sağ sola saldırıyor, hala hatayı kendimizde aramıyoruz.

Yetişkinler olarak, çocuklarımızı, yeğenlerimizi, torunlarımızı yarış atları olarak görüyoruz. Şunun çocuğu şunu yapmış, bunun ki bunu, yok o şu notu almış yok bu, bilmem ne bilmem ne… Sürekli bir kıyaslama içerisindeyiz. O meleklerin gözünden dünyaya hiç bakmıyoruz. Zamanla o melekleri şeytana çeviriyoruz. Bu konuyu en iyi özetleyen bir film tavsiyesinde bulunacağım. Bu filmi çocuk, genç, yaşlı, kısaca her yaş grubu izlemelidir. “Taare Zameen Par (Every child is special)”. Başka söze gerek yok.

Filmi izledikten sonra anlayacaksınız ki, üstün zekalılar sınıfının olması güzel bir gelişmedir. Fakat bu seçilim nasıl olacaktır. Tüm öğretmenler çocuğa geri zekalı damgası vururken -bu sınıfın mevcudunu öğretmenlerin seçimi oluşturacaktır- nasıl bir dahi kaybettiklerinin farkında bile olmuyorlar. Bu konuyla ilgili bir diğer film tavsiyem; “Les Choristes”.

Sonuç olarak; çocuklarımızı seçmek yerine onların ne eksikleri olduğunu tespit edip, ona göre ek uygulamalar konulmalıdır. Toplum bir kişi ile değil, hep birlikte gelişir.

Son film tavsiyesi; “3 Idiots”.

Teşekkür Ederim

Sadık Afşar

Kaynak: http://www.sadikafsar.com

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s